Kiekvienas sveikatingumo specialistas ar sporto treneris gali patvirtinti, kad efektyviausia ir saugi treniruotė įmanoma tik su pulso stebėjimu. Kaip žinome, širdis yra atsakinga tiek už fizinę, tiek už psichinę žmogaus sveikatą bei jo gyvenimo kokybę. Sutrikus širdies veiklai, sutrinka ir kitų organų funkcionavimas, nes jie nebeaprūpinami reikalingu kraujo kiekiu, o tuo pačiu – ir deguonimi. Viena iš pagrindinių širdies veiklos sutrikimų priežasčių – širdies ir kraujagyslių sistemos ligos – tuo pačiu yra ir viena iš dažniausių vyresnio amžiaus žmonių mirties priežasčių. Lietuvoje nuo širdies bei kraujagyslių ligų miršta kas antras žmogus. Deja, pastaruoju metu pastebima tendencija nuo lėtinių širdies ligų gydyti vis jaunesnius asmenis. Mokslininkų teigimu, tai neabejotinai susiję su iš pirmo žvilgsnio visai nekaltu užsiėmimu – sportu. Daugelis tik pradėjusių sportuoti gerų rezultatų tikisi pasiekti per palyginti trumpą laiką, todėl renkasi dažnas ir intensyvias treniruotes ir to pasėkoje dažnai persistengia.
Sportuojant padėti gali Lietuvoje sukurta pirmoji grupinė širdies darbo ir fizinio krūvio valdymo sistema iPulsus® Squad 6D, kuri padeda užtikrinti ne tik saugų, bet ir prasmingą fizinį aktyvumą. Sistema naudotis gali tiek individualia fizine veikla užsiimantys asmenys, tiek sportuoti mėgstančios bendraminčių grupelės iki šešių asmenų. Sistema sukurta pasitelkus KTU bei LSU mokslininkus, aukščiausio lygio inžinierius, „išmaniosios“ tekstilės specialistus, todėl ji pasižymi ypatingu mobilumu (sistema telpa į lagaminėlį), ja naudotis galima ne tik sporto salėje, bet ir atvirose erdvėse, ji leidžia skirti ypač didelį dėmesį klientui, stebėti jo atsaką į krūvį, taip išvengiant per didelės apkrovos, nes ji ne tik neapsaugos nuo širdies ir kraujagyslių ligų, bet ir išalins širdį taip sukeldama ligas. Naudojant sistemą lengva pakelti savo treniruočių kokybę ir gerinti rezultatus.
Kuo išskirtinė ir kokią naudą treniruočių metu teikia ši sistema atsakyti sutiko Ukmergės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Svetlana Markevičienė. iPulsus savo darbo veikloje ir grupinių treniruočių metu ji naudoja jau daugiau nei pusę metų.
Specialistė paklausta apie iPulsus® Squad 6D sistemos didžiausius privalumus paminėjo jos manymu svarbiausius – tai galimybė stebėti širdies veiklą, reguliuojant sportuojančių asmenų saugų fizinį krūvį ir motyvaciją. Tęsdama pokalbį pašnekovė pabrėžė: „įdomiausia, kad iPulsus sistema viską parodo – tu gali nebūdamas gydytoju, tiesiog turėdamas žinių, susijusių su fiziniu aktyvumu, daug ką spręsti apie žmogaus būklę. Turi galimybę viską matyti – kada nėra atsistatymo, kada nuo krūvio stipriai šokinėja širdis, kada reikia mažinti pratimų intensyvumą, kada žmogus tinginiauja. Taigi man sistemos privalumas yra būtent galimybė stebėti, koks yra atsakas į fizinį krūvį. Labai gerai yra matyti pulso zonas ir paaiškinti žmogui, kad tam tikra pulso zona atsakinga už vieną ar kitą funkciją ir už rezultatą. Juk dažniausiai kai moteris pradeda mesti svorį, ji pradeda save alinti. O kai sportuojančioms moterims buvo parodyta, kad riebalų deginimas vyksta visai kitokiu principu ir kitokiu krūviu, jos buvo labai nustebusios. Šiuo atveju sistema puikiai padėjo viską paaiškinti ir jos tai pamatė bei išbandė pačios.“
S. Markevičienė atskleidė ir vieną įsimintiniausių istorijų, kuri susijusi su iPulsus® naudojimo sėkme: „Pati geriausia sėkmės istorija buvo 44 metų moters, kuri pradėjo lankyti treniruotes ir buvo sakiusi, kad jai yra sunkoka sportuoti, kad širdis tarsi „lipa iš krūtinės“, ypač sunku atsikelti po pratimo, kuris buvo atliekamas gulint. Tuo metu dar nevykdėme stebėjimo su iPulsus® įranga, todėl galima buvo tik vizualiai pasakyti, kad krūvis jai yra per didelis. Pradėjome naudoti iPulsus® Squad 6D sistemą. Ji patyrė didelį stresą, kai pirmą kartą užsidėjo stebėjimo įrangą ir pamatė kas vyksta su jos širdies ritmu. Man pačiai buvo šokas, kai pamačiau koks jos pulsas nestabilus. Pulso šuoliukai varijavo nuo 120 iki 180 dūžių per minutę. Atsistatymas būdavo sunkus ir reikalavo didelės savikontrolės ir judesių ribojimo. Ji pasakė, kad jai taip visą gyvenimą, taip būna ir lipant laiptais ir atliekant bet kokią kitą veiklą. Tačiau į gydytojus nesikreipė, esą vis nėra laiko ir ji pripratusi prie tokios būsenos. Mano vedamų treniruočių metu klientė dėvėjo iPulsus® įrangą vieną, antrą, trečią kartą, kol pati realiai pamatė kas vyksta. Ji labai išsigando ir tik paraginta kreiptis į specialistus susigriebė, nuėjo pasidaryti reikiamus tyrimus. Gavus tyrimų rezultatus paaiškėjo, kad kalis bei vitamino D3 kiekis – beveik nulinė norma – pati gydytoja susiėmė už galvos. Jai išrašė medicininių preparatų, savaitę laiko ji nesilankė treniruotėse. Sugrįžus moteriai į treniruotes uždėjome širdies ritmo daviklį ir pradėjome judėti. Tai buvo kažkas neįtikėtino – visos sportuojančios matė, kaip tolygiai susidėliojęs jos pulsas. Tai buvo akivaizdus pasikeitimas, kurį pamatė ir kitos besitreniruojančios moterys. Tai puikus pavyzdys, kad paprasčiausias mikroelementų trūkumas gali privesti prie tokių sutrikimų. Žinoma, kitos lieka patenkintos pamatę ir tai, kad viskas dirba kuo puikiausiai ir gali save lengvai valdyti. Vadinasi naujųjų technologijų dėka fizinis aktyvumas gali būti ne tik malonus, prasmingas, bet ir saugus. Nors atsiranda klienčių kurios prisibijo naujų technologijų, tačiau paaiškinus jų naudą, jos lengvai išbando“. Kaip teigė S. Markevičienė sistema pirmiausia buvo išbandyta su įvairaus amžiaus grupių moterimis. Anot jos, jauniausiajai treniruočių dalyvei 25-eri, vyriausiai – 61-eri.
Sveikatos statistikos duomenys rodo, kad vaikų ir paauglių sveikatos būklė vis prastėja. Daugėja mokinių, turinčių širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimų, neminint ir kitų problemų, tokių kaip laikysenos sutrikimai, kvėpavimo organų ligos, kas vėliau sukelia dar vieną problemą – psichinės sveikatos ir elgesio sutrikimus. Vis mažėja visiškai sveikų mokinių. Todėl sveikatos stiprinimo specialistė pastarojo projekto metu iPulsus® Squad 6D sistemą išbandė su moksleiviais kūno kultūros pamokose. Į sportuojantį jaunimą, anot jos, turėtų būti kreipiamas ne ką mažesnis dėmesys. „Pirmiausiai, mokiniams buvo labai įdomu – juk juos labiau žavi naujausios technologijos. Taip pat juos labai domino ir kiti dalykai, pavyzdžiui kas tos pulso zonos, kodėl turim daryt vieną ar kitą dalyką. Keliose mokyklose likau skolinga ir teorines pamokas. Tačiau tuo metu atradome labai įdomių pastebėjimų. Kiekvienoje klasėje atsiranda du vaikai turintys tikrai labai silpną širdies-kraujagyslių sistemą. Širdelės tiesiog labai stipriai šokinėja, bet taip gali būti dėl įvairių priežasčių. Dėl to galima tarsi formuluoti tendenciją – jeigu projekto metu buvo dirbama su įvairiose ugdymo įstaigose besimokančiais dešimtos klasės mokiniais, kiekvienoje jų buvo po du, iš stebimų 6 moksleivių, kurie turėjo problemų su pulso kontrole bei jo atsistatymu. Be abejo, tai gali būti susiję ir su mineralų, mikroelementų trūkumu, patiriamu stresu arba su tam tikrais sutrikimais. Vaikams svarbu paaiškinti ir parodyti tai, kaip turi dirbti jų širdis ir kūnas, motyvuoti juos judėti sveikai.“
Baigdama S. Markevičienė dar kartą pabrėžė, kodėl labai svarbu save stebėti treniruočių metu: „visos moterys, ateinančios į treniruotes teigia, kad iPulsus® sistemos naudojimas yra tarsi motyvacija dirbti sąžiningai. Žmonės pradeda galvoti judėdami. O pačiam galvoti ir suprasti, kaip būtent reikia dirbti yra labai sunku. Paskui atsiranda ir pojūtis. Jau ir nenaudojant daviklių, jos pajaučia, kaip ir kokiu tempu įvairius fizinius pratimus atlikti tinkamai.“
Kardiologai vieningai sutaria, jog nėra vieno tinkamo krūvio visiems žmonėms be išimties ir kad per didelis krūvis gali sukelti rimtas širdies ir kraujagyslių sistemos ligas. Pulsas yra tarsi širdies kalba, todėl jo sekimas ir stebėjimas gali
apsaugoti nuo rimtų sutrikimų ir ligų, kai kuriais atvejais – net nuo mirties. Žmonėms būtina žinoti savo galimybes, ypač tiems, kurie turi tam tikrų širdies kraujagyslių sistemos ligų. Privaloma būti atidiems, nes didelis krūvis pirmą kartą gal ir nesukels didelių pokyčių, tačiau gaunamas nuolat jis pamažu sukels neigiamų padarinių sveikatai. iPulsus® Squad 6D tai ne tik sistema, kuri leis kokybiškiau sportuoti ar tinkamai mesti svorį, ji gali padėti atrasti rimtus sveikatos sutrikimus, kurie lemia viso gyvenimo kokybę, o kartais ir jo trukmę. Gydytojas negali skirti laiko Jūsų treniruočių, fizinio aktyvumo stebėjimui, tą kiekvienas privalo daryti pats ir atradęs net menkiausią sutrikimą, kreiptis į gydytoją nurodydamas konkrečią problemą su tiksliais stebėjimų duomenimis.
Tekstas parengtas pagal pranešimą spaudai. Iliustracijos – pranešimo spaudai autorių