Aktyvumo ir dėmesio sutrikimas (ADS) pasireiškia sunkumu išlaikyti dėmesį ir per dideliu aktyvumu. Jam būdinga ankstyva pradžia: bėdos ima išryškėti dar vaikystėje, iki 12-os metų amžiaus. Šis sutrikimas priskiriamas prie lėtinių ir daro įtaką daugeliui asmens gyvenimo sričių.
ADS turintys vaikai nuo gimimo būna žymiai aktyvesni fiziškai, anksčiau pradeda vaikščioti. Tėvai sako, kad vaikas iš karto pradėjo bėgioti, dar gerai neišmokęs vaikščioti.
Vėliau išryškėja impulsyvumas, dėmesio problemos, mokymosi sunkumai. Tokie vaikai dažnai turi elgesio sutrikimų, būna konfliktiškesni, agresyvesni, jiems formuojasi blogesnis pasitikėjimas savimi, žemesnė savivertė.
ADS dažnai nustatomas ruošiantis ar pradėjus lankyti mokyklą, nes tuomet atsiskleidžia dėmesingumo problemos.
Pastebėta, kad ADS apima ir pažintines (kognityvines) sritis, emocijų valdymą, savo veiklos organizavimą, savireguliaciją ir kt. gebėjimus. Tai labai apsunkina mokymąsi, adaptaciją ugdymo įstaigoje, o vėliau suaugus sukelia daug sunkumų asmeniniame gyvenime ir darbinėje veikloje. Ypač daug sunkumų kyla mokantis suvaldyti staigiai, impulsyviai kylančius pykčio, agresijos proveržius, kai netikėtai žmogus išmušamas iš pusiausvyros.
Rolandas Būbelis – vienas iš tų, kuriems diagnozuotas ADS. Nepaisant įvairių sunkumų, jaunas vyras išmoko gyventi su šia bėda: bendradarbiauja su medikais, vartoja medikamentus ir daug domisi psichologija.
Kaip pats sako, ieškant išeičių iš ADS sukurto problemų rato svarbiausia būti pastebėtam, ypač, kai esi paauglys: „Svarbu, kad kažkas kitas atkreiptų į tave dėmesį. Nes žmogui, kuris turi dėmesio ir aktyvumo sunkumų, gali būti sunku už save pastovėti“. Tiesa, Rolandas teigia, jog nemedikamentinio būdo simptomams apmalšinti nėra, kadangi šis sutrikimas – tai „smegenų vystymosi dalykas“.
Dar, pasak Rolando, ne mažiau svarbu išmokti save priimti ir jausti, nes tik tada galima geriau susivokti, ko vis dėlto reikia. „Jeigu aš viduje jaučiu, kad kažkas yra ne taip, vadinasi, tai yra svarbu. Tai yra mano vidinė tiesa. Ir tokiu atveju man yra svarbu surasti tokius žmones, kurie mane išklausytų, kurie būtų mano palaikytojai. Jie kažkur yra. Tik nebūtinai aš juos iš karto atrasiu“, – iš patirties drąsina pašnekovas.
Rolandas pripažįsta, kad jam pačiam surasti jį suprantančius ir palaikančius žmones užtruko gana ilgai. Tačiau sako puikiai suprantantis, jog kitų kelias iki susitikimo su tokiais žmonėmis gali būti gerokai trumpesnis.
Tokią pat žinutę Rolandas siunčia ir visuomenei – ADS svarbu pastebėti. „Tiesiog PASTEBĖTI. Nebūtinai pavyks iš karto rasti sprendimą. Visgi būti matomam yra labai svarbu. Ypač jaunam žmogui. Atkreipkite dėmesį, kai kažkam nejauku, negera, pikta. Tuomet mes galime kur kas daugiau padėti vien todėl, kad pastebėjus prasideda POKALBIS“, – dialogui kviečia su ADS išmokęs gyventi jaunuolis.
Nevyriausybinių organizacijų klasterio įgyvendinamas projektas „Galių dėžutė“ siekia padėti įgalinti vaikus su individualiais poreikiais auginančias šeimas, skleisdamas žinią apie neuroįvairovę, bendradarbiaudamas su šeimomis, mokyklomis ir visais geros valios žmonėmis, keisdamasis gerąja patirtimi.
Aktyvumo ir dėmesio sutrikimą simbolizuojantis oranžinis balionas – tai priminimas, su šiuo sutrikimu yra gimstama ir augama. Vaikui, kuriam būdingos šios savybės, labai sunku išmokti tinkamai elgtis. Sunku, bet įmanoma, jei aplinka pastebi jo bėdas ir supratingai stengiasi jam padėti.
Projektas „Galių dėžutė“ yra Aktyvių piliečių fondo, finansuojamo EEE finansinio mechanizmo lėšomis, dalis.
Projektą įgyvendina
Projektą finansuoja